Spanish Student Got UdSU Diploma!

From 2012 until present eight UGR students and 12 UdSU students have already completed the whole course of study. Ten UdSU students will receive or have already received URG diplomas and eight UGR students received UdSU diplomas. In the autumn of 2019 another UGR graduate got UdSU diploma.

Преподаватель УдГУ в Хорватии

Вотякова И. А, доцент кафедры русского языка, теоретической и прикладной лингвистики, находится в Университете Задара (Хорватия) по программе академической мобильности "Erasmus +".

“Open the World with UdSU!”

On November, 13, 2019 four UdSU students paid a visit to the Izhevsk School #90 in the framework of the UdSU project “Open the World with UdSU” initiated by the International and Public Relations Office.

Открой мир с УдГУ!

13 ноября четверо студентов УдГУ посетили МБОУ «СОШ № 90» в рамках проекта "Открой мир с УдГУ" и рассказали ученикам 9, 10 и 11 классов о своем опыте участия в обменных программах.

New UdSU Promo Video

In the framework of the 30th anniversary of UdSU International Affairs a new UdSU promo video by International and Public Relations Office and STV (Student Television) was created.

Совместное заседание Совета ректоров вузов УР и Комиссии Госсовета УР

Вчера в Удмуртском государственном университете состоялось совместное заседание Совета ректоров высших учебных заведений Удмуртской Республики и Комиссии Госсовета УР по науке, образованию, культуре, национальной и молодежной политике и спорту.